Viera asteapta prima de la CFR

Publicat: 17/05/2010 | 00:00
Aparenta. Ousmane Viera (stanga) a vrut sa lase impresia ca si-ar dori sa-i ia mingea lui Culio

Victoria cu International, scor 2-1, a consfintit titlul pentru CFR Cluj si a declansat mania rivalelor din acest sezon. Gafele repetate ale lui Ousmane Viera, fotbalist imprumutat la argeseni chiar de CFR, nu au ramas netaxate. Seria de interventii hilare a inceput in minutul 22: l-a tras in careu pe Bud, la o faza la care atacantul nu avea nicio sansa sa ajunga la minge. Nu s-a dat penalty. Minutul 28: intrare criminala la Peralta, de cartonas rosu. A scapat neavertizat. Deschiderea scorului a venit de la Bud, dupa gafa aceluiasi Viera. A luftat la o minge, apoi a si luat startul tarziu. Atat pana la pauza, dar meciul era inca pe muchie de cutit. Minutul 70, un picior in fata lui Bud, doar galben. Golul cat un titlu a venit tot de langa african, care a privit cum este depasit de Deac. Porumboiu, Becali si Marian Iancu au sarit ca arsi. Mai ales ca Ousmane Viera ar urma sa primeasca prima de campion si sa joace sezonul viitor in Champions League. Situatie in care se afla si Emmanuel Kone, mai putin folositor insa campionilor, desi a fost si el printre cei mai slabi de pe teren. „Acest meci nu face cinste campioanei”, a acuzat Porumboiu, completat de Becali: „100% Viera si Kone s-au dat la o parte”. Marian Iancu a fost cel mai vehement: „Meciul CFR – Inter? Tarzan si Jane. Au fost vreo doi tarzani pe acolo, dar nu erau in visiniu. Nu jucau la CFR, jucau la nunti. CFR nu e campioana mea, dar ce conteaza?”. Bonus de 50.000 de euro Patronul lui CFR Cluj, Arpad Paszkany , este hotarat sa-i recompenseze serios pe oamenii care au adus cel de-al doilea titlu la Cluj. Cate 50.000 de euro de jucator este suma promisa de Paszkany, la care s-ar mai putea adauga 10.000, in cazul in care reusesc un succes in finala cupei cu FC Vaslui si realizeaza un nou event.