Victorie de moral pentru FC Botoșani cu moldovenii de la Zaria Bălți înainte de duelul cu echipa lui Dan Alexa!

Publicat: 09/09/2018 | 19:43
FC Botoșani a profitat de întreruperea Ligii i cauzată de acțiunile loturilor naționale și a susținut un amical, pe stadionul Municipal, împotriva formației Zaria Bălți. Echipa pregătită de Costel Enache s-a impus cu scorul de 2-0 (1-0), și așa cum recunoaște și tehnicianul echhipei, are un moral bun înaintea duelului pe care îl va susține sâmbătă în cadrul rudnei a VIII-a în deplasare la Călărași cu nou-promovata Dunărea.

În jocul cu moldovenii de la Zaria Bălți tehnicianul Costel Enache i-a aruncat în luptă din primul minut pe Diego Fabrini și Lossemie Karaboue. Cei doi jucători străini care vor avea drept de joc la duelul de sâmbătă cu Dunărea, au impresionat la debutul în tricoul formației botoșănene, având o evoluție care l-a mulțumit pe tehnicianul echipei.

FC Botoșani a deschis repede scorul prin Hervin Ongenda dar replica moldovenilor a venit imediat și au avut câteva ocazii de a marca. Soiledis a executat bine o lovitură liberă de la 25 de metri dar mingea a lovit bara. Andrei Dumitraș a marcat golul doi în minutul 75 când a executat foarte bine o lovitură liberă de la 20 de metri.

În duelul cu Zaria Bălți, tehnicianul botoșănean a început meciul cu Freisl – Dumitraș, Miron, Pițian, Soiledis – E. Papa, L. Karaboue – Fabbrini, Ongenda, Florescu – Brekalo, pe parcursul întâlnirii în echipa botoșăneană intrând și ceilalți jucători convocați pentru acest meci.

Următorul meci oficial pe care FC Botoșani îi va juca este programat pe 15 septembrie, de la ora 15.00. Echipa lui Costel Enache va întâlni în deplasare pe Dunărea Călărași, duelul fiind transmis în direct de Digi Sport, Telekom Sport și Look.