Valentin Mihăilă a intrat în top, la EURO 2024. Este cel mai rapid jucător de până acum + cum arată clasamentul

Publicat: 20/06/2024 | 20:23
Valentin Mihăilă a intrat în top, la EURO 2024 / sursă foto: capturi video

Valentin Mihăilă (24 de ani) a intrat în top, la EURO 2024. A fost declarat cel mai rapid jucător de până acum. La baza clasamentului au stat trei factori, iar UEFA a prezentat, deja, fișele tehnice ale jucătorilor de la primele partide disputate în Germania. Iată mai jos cum arată clasamentul.

În urma meciurilor disputate în Germania la EURO 2024, până acum, Valentin Mihăilă a fost declarat cel mai rapid jucător. Se află pe locul 1 în clasamentul prezentat de UEFA pe site-ul oficial. Potrivit fișei tehnice, atacantul român a atins o viteză de 35,88 km/h, în partida România – Ucraina. A jucat 28 de minute pe Allianz Arena. În partida din 17 iunie, România a învins Ucraina cu 3-0. Naționala lui Edi Iordănescu a controlat meciul de la EURO 2024, iar cei trei marcatori sunt Denis Drăguș, Nicolae Stanciu și Răzvan Marin.

Vezi și EL ESTE CEL MAI ÎNFOCAT SUPORTER AL TRICOLORILOR! DANIEL A ALERGAT 1.400 KILOMETRI DE LA BUCUREȘTI LA MÜNCHEN, PENTRU MECIUL ROMÂNIA – UCRAINA

Valentin Mihăilă se află pe locul 1 în clasament. De cine este urmat?

Valentin Mihăilă este urmat de Rasmus Hojlund, atacantul jucând 128 de minute. A atins o viteză de 35,5 km/h și a luat parte la două meciuri. Cel de-al treilea loc este ocupat de atacantul Dan Ndoye, care a atins o viteză de 35,4 km/h. A luat parte la două meciuri, jucând 172 de minute. Iată cum arată clasamentul prezentat de UEFA.

În continuare, în clasament este prezent, pe locul 4, belgianul Doku. A luat parte la un singur meci (84 de minute) și a atins o viteză de 35,3 km/h. Este urmat de francezul Kylian Mbappe, care a atins o viteză de 35,2 km/h.

Valentin Mihăilă ocupă locul 1 în clasamentul vitezei / sursă: UEFA

Vezi și MARCEL CIOLACU, „TALISMANUL” TRICOLORILOR LA EURO 2024. CUM A FOST SURPRINS PRIM-MINISTRUL ÎN TRIBUNE + MESAJUL TRANSMIS

România – Belgia se va disputa la Koln

„Tricolorii” joacă următorul meci sâmbătă, 22 iunie 2024, la Koln. Cea de-a doua partidă se va disputa împotriva Belgiei. Meciul România – Belgia va putea fi urmărit la Pro TV, începând cu orele 22:00. Vezi AICI mai multe informații legate de meci. În condițiile în care naționala României reușește să marcheze un nou succes la EURO 2024, echipa se va întoarce la Munchen, pentru optimile de finală. AICI se regăsește lotul complet pentru meciurile campionatului.

Sursă foto: capturi video Youtube