Ucigasul Romei

Publicat: 17/09/2008 | 00:00

FERICIT. Emmanuel Culio, imbratisat de Muresan si Pereira, jubileaza: tocmai a inscris cel de-al doilea gol Surpriza. Fotbalistul a redus la tacere 30.000 de spectatori si a eclipsat vedetele gazdelor, in frunte cu Francesco Totti, intrat dupa pauza Daniel Nazare (Roma) Emanuel Culio s-a jucat cu mingea de-aiurea si a pierdut-o. Centrare, cap Panucci, 1-0. Roma exulta! Pare inceputul dezastrului. De unde? Calcai Trica, preluare Culio si sut impecabil de la marginea careului mare: 1-1. Recitalul ardelenilor de-abia incepuse. Chiar daca pauza s-a interpus peste elanul oamenilor lui Trombetta. La reluare, romanii nu leaga nimic, asa ca acelasi Culio loveste crunt, cu o ghiulea plasata, din interiorul careului, fix in plasa exterioara. Chiar si la acest scor, cei care conduc ostilitatile sunt ardelenii. Dubarbier, Kone si Culio l-au incercat cu suturi de la distanta pe Doni, dar cel mai aproape de un nou gol a fost Peralta. Acesta a trimis balonul cu capul, insa transversala a fost cea nimerita. Pe final, clujenii au irosit cateva contraatacuri, dar rezultatul a ramas acelasi, 1-2. Victorie mare, la debutul in Liga Campionilor!

Cicinho trebuia eliminat

Fundasul romanilor, Cicinho, l-a tinut clar de mana pe Culio la o faza la care argentinianul a scapat singur spre poarta lui Doni. Centralul rus, Baskakov, a ignorat insa faza si a lasat jocul sa continue, spre disperarea ardelenilor. In schimb, arbitrul a judecat in favoarea romanilor o faza care s-a disputat cateva minute mai tarziu, cand Totti a cerut un penalty. (D.N.) Este cel mai frumos moment din viata mea. As accepta oricand sa joc pentru nationala Romaniei” Emmanuel Culio, mijlocas CFR Cluj Am avut nevoie si de noroc si de munca pentru a obtine un asemenea rezultat,care parea de negandit pentru noi inainte de meci. Dar asta il face cu atat mai frumos” Maurizio Trombetta, antrenor CFR Cluj