Trei medalii pentru Romania la CE de kaiac-canoe

Publicat: 18/06/2011 | 00:00
Sportivul roman Iosif Chirila a obtinut medalia de argint in proba de canoe simplu 1.000 metri, sambata, la Campionatele Europene de la Belgrad, la care echipajele Romaniei de canoe dublu si kaiac-4 s-au clasat pe locul trei pe distanta de 1.000 metri.

Chirila, cu timpul de trei minute, 49 de secunde si 645 de miimi, a fost devansat de germanul Sebastian Brendel (3:47.155).

La canoe dublu 1.000 metri, romanii Victor Mihalachi si Liviu Alexandru Dumitrescu au parcurs distanta in 3:28.818, ocupand locul trei. Pe primul loc s-a clasat un echipaj rus (3:28.584) si pe pozitia a doua un echipaj din Belarus (3:28.614).

Echipajul de kaiac-4 Ionel Gavrila/Stefan Vasile/Toni Ionel Ioneticu/Traian Neagu a parcurs cei 1.000 de metri in doua minute, 50 de secunde si 56 de miimi, obtinand medalia de bronz. Prima pozitie a fost ocupata de un echipaj portughez (2:49.618), urmat de sportivi din Germania (2:49.960).