Tragedie în timpul finalei Ligii Campionilor la Handbal. A murit, deși doctorii s-au chinuit să-i salveze viața chiar în sală

Publicat: 19/06/2023 | 20:10
Jurnalistul polonez Pawel Kotwica a murit în timpul finalei Ligii Campionilor la handbal masculin / Sursă Foto: Facebook

Duminică, 18 iunie, pe Lanxess Arena din Koln, în finala Ligii Campionilor la handbal masculin s-au înfruntat Magdeburg și Kielce. Din păcate, partida a avut parte de un incident tragic. La jumătatea reprizei secunde, unui jurnalist polonez aflat în tribune i s-a făcut rău. În ciuda intervenției prompte a medicilor, acesta a decedat.

Duminică, Mgdenburg și Kielce s-au înfruntat în finala Ligii Canpionilor la handbal masculin. Partida s-a disputat în orașul german Koln, pe Lanxess Arena. Spectacolul total oferit de cele două echipe a fost din păcate umbrit de un incident tragic petrecut în tribunele arenei.

(CITEȘTE ȘI: 12 ani de închisoare riscă Dani Alves. Când are loc procesul și care sunt acuzațiile)

Finala Ligii Campionilor la handbal a avut parte de un incident tragic. Un jurnalist a murit în tribunele arenei

În prezența a 20.000 de suporteri, partida de pe Lanxess Arena a fost extrem de încinsă încă de la fluierul de start. Magdeburg a început excelent și a condus ostilitățile, însă finalul primei reprize le-a aparținut celor de la Kielce, care au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri. Polonezii au dominat și startul reprizei secunde, reușind să se desprindă la patru goluri diferență. În ciuda faptului că soarta partidei părea decisă, Magdeburg a revenit spectaculos și a egalat scorul. Astfel, după cele 60 de minute regulamentare de joc, meciul s-a terminat la egalitate, scor 26-26. În prelungiri, cei de la Magdeburg au avut un moral mult mai bun și au beneficiat și de sprijinul publicului, reușind să se impună la limită cu scorul de 30-29.

Din păcate partida a fost umbrită de un incident tragic. În a doua jumătate a reprizei secunde, jurnalistului polonez  Pawel Kotwica i s-a făcut rău în tribune. Partida a fost întreruptă, iar medicii au intervenit cu promptitudine și au reușit să-l stabilizeze. Din păcate, veștile nu au fost deloc bune la finalul meciului. După finală, EHF a anunțat printr-un comunicat oficial că jurnalistul polonez a decedat după ce a fost scos din sală.

„EHF deplânge decesul colegului din presă de la TRUCKSCOUT24 EHF FINAL4. A fost tratat din punct de vedere medical în a doua jumătate a finalei, dar a decedat, din păcate. Gândurile noastre și rugăciunile sunt alături de familia lui, prietenii și rudele”, a transmis Federația Europeană de Handbal.

(NU RATA: Ce avere are Răzvan Burleanu, președintele FRF. A fost obligat să o declare, are și salariu din străinătate)