Țiriac, surpriză magistrală pentru Sabrina Voinea după tot scandalul de la JO 2024: „Noi am numărat”

Publicat: 15/08/2024 | 15:55

Ion Alexandru Țiriac, fiul celebrului om de afaceri, a anunțat că Fundația Țiriac va recompensa toți sportivii care s-au întors de la Jocurile Olimpice 2024 cu medalii. Deși nu a fost pe podium, Sabrina Voinea va avea și ea parte de o surpriză. Tânăra a fost în centrul unui scandal la nivel internațional. A fost depunctată pentru că a călcat în afara covorului, deși imaginile din timpul exercițiului demonstrează că nu s-a întâmplat acest lucru.

Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) a decis să îi retragă medalia de bronz gimnastei din SUA, Jordan Chiles, și să i-o ofere româncei Ana Bărbosu. În același timp, contestația Sabrinei Voinea a fost respinsă, însă românii o văd ca pe o medaliată. Astfel, se va număra și ea printre sportivii premiați de Fundația Țiriac.

Anunțul lui Alexandru Țiriac după scandalul în care a fost implicată Sabrina Voinea

Sabrina Voinea nu a urcat pe podium la Jocurile Olimpice, dar va fi recompensată precum o medaliată. Fundația Ion Țiriac a anunțat că românii campioni olimpici la Paris vor primi câte o mașină Hyunday Ioniq-5, în valoare de 50.000 de euro, iar printre ei se numără și gimnasta.

„21 de medaliați olimpici? Nu, nu… Noi am numărat și sunt 22 de medaliați, îmi spune Nadia. ”, a scris Alexandru Ion Țiriac pe Instagram, cu referire la Sabrina Voinea.

De asemenea, fiul lui Ion Țiriac a precizat că mașinile sunt deja pe drum. Totuși, aceasta este doar o parte din surpriză. Alexandru Țiriac a explicat faptul că sportivii merită mai mult decât un bolid pentru eforturile depuse.

„Și după eforturile supraomenești ale eroilor noștri, mașinile customizate ‘serie unică’ sunt deja pe drum, însă ele reprezintă doar o parte din surpriză, pentru că ei merită mai mult decât aplauze și limuzine de la noi toți. Merită să vadă cât de iubiți sunt.”, a spus fiul lui Ion Țiriac.

Nu doar Fundația Țiriac o consideră campioană la Jocurile Olimpice pe Sabrina Voinea, ci și Guvernul României. Oficialii au anunțat că tânăra de 17 ani va fi recompensată cu 60.000 de euro, sumă pe care o primește un sportiv medaliat cu bronz.

Sportivii care s-au întors cu medalii de la Jocurile Olimpice

În urma rezultatelor de la Jocurile Olimpice 2024, România s-a clasat pe locul 23 în topul celor 84 de națiuni care au luat medalii la Jocurile Olimpice. Sportivii români au câștigat nouă medalii: 3 de aur, 4 de argint și 2 de bronz. Iată cine sunt campionii:

• medalii de aur: David Popovici, la 200 metri liber, Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu).
  • medalii de argint: Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin – categorie uşoară şi halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg.
  • medalii de bronz: David Popovici la 100 metri liber şi gimnasta Ana Maria Bărbosu la sol