Teja, mulțumit cu remiza contra „rechinilor”: „A fost un meci echilibrat!”

Publicat: 09/08/2022 | 09:03

Mihai Teja, antrenorul principal al FC Botoșani, s-a declarat mulțumit cu remiza înregistrată în disputa cu Farul Constanța, scor 1-1.

„Eu cred că a fost un meci echilibrat. În prima repriză au fost ocazii și de o parte și de cealaltă. Dacă dădeam și al doilea gol, la 2-0 era mai greu pentru ei. Ne-au dominat la fazele fixe, ne-au împins mai mult acolo. Prima repriză a fost bună, a fost un meci spectaculos. Chiar dacă suntem la început de drum, au trecut abia patru etape, noi am schimbat mulți jucători, nu s-au omogenizat încă toți, s-au făcut greșeli. Dar, vreau să-i felicit pe băieți, a fost un meci cu ritm. Și noi am avut ocazii și ei au avut. Le mulțumesc și suporterilor care au veni într-un număr mare. Fotbalul cu suporteri este cel mai frumos și de aceea ne-am apucat de fotbal, să avem o asemenea atmosferă. Mai mult curaj, mai multă personalitate ne trebuie. Eu cred că vom forma o echipă bună aici la Botoșani. Nu avem nicio înfrângere, acumulăm puncte, chiar dacă ne doream să câștigăm. Trebuie să revenim repede, avem meciuri frumoase și bune în față, pentru că duminică jucăm la campioana CFR. Mergem să ne batem de la egal cu egal”, a declarat Mihai Teja, antrenorul principal al formației FC Botoșani.

Neînvinse în acest debut de sezon, cele două formații au contabilizat câte 8 puncte în clasament, Farul fiind pe locul 4, iar FC Botoșani pe locul 5, cu un golaveraj inferior. Podiumul în SuperLigă este alcătuit din CFR Cluj (9 puncte), Rapid (9 puncte) și FC Hermannstadt (8 puncte).

La polul opus, pe ultimele trei locuri ale clasamentului se află Chindia (2 puncte), „U” Cluj (2 puncte) și CS Mioveni (1 punct).