„Stejarii” pierd cu „urșii” și ajung ultimii în grupă în REC 2020!

Publicat: 07/03/2020 | 16:19

Plecată cu gânduri mari la Krasnodar, reprezentativa de rugby a României a fost învinsă de Rusia, scor 25-32 (13-20) în a patra etapă a Rugby Europe Championship (REC) 2020.

„Stejarii” au început tare duelul cu Rusia, iar Florin Vlaicu, a punctat din lovitură de pedeapsă (0-3). Ruşii nu au acuzat deloc șocul și au întors scorul prin două lovituri de penalitate marcate de Ramil Gaisin. Același Vlaicu a restabilit egalitatea (6-6), după care  Maliepo a marcat un eseu, transformat toot Vlaicu, scorul devenind 13-6 pentru „stejari”. A fost momentul în care rușii au pus total stăpânire pe joc reușind să intre la cabine în avantaj cu 20-13 grație eseurilor semnate de Zîkov şi Magomedov, transformate de Gaisin.

Tot rușii au fost mai deciși și în a doua repriză Golosniţki marcând al treilea eseu al gazdelor, după pauză, scorul devenind astfel 25-13. Până la final România a recuperat din diferenţă, în urma unei încercării semnate de  Melinte, Până la final, ambele combatante au mai marcat câte un eseu transformat, gazdele prin Kuşnarev, tot el reușind și transformarea, iar România prin Simionescu, transformat de Melinte, „stejarii” obținând și punctul bonus defensiv. S-a terminat 32-25 pentru ruși iar România, a rămas astfel  o singură victorie în patru meciuri în  Rugby Europe Championship 2020

„Stejarii” aveau un moral bun după prima victorie în 2020, 24-7 cu Spania, la Botoşani, rezultat înregistrat după două eșecuri înregistrate cu  41-13 cu Gerogia și 22-11 cu Portugalia, ambele în deplasare.

În urma parcursului înregistrat până în prezent, „stejarii” au coborât pe ultimul loc în clasament.Umrătorul meci al României în REC va avea loc la Botoșani cu Belgia pe 14 martie.