Ce se întâmplă în corpul tău la 12 ore după ce începi să ții post
ALTCEVA cu Adrian Artene
Acasă » Știri » SCRISOARE DESCHISA A UNUI ARDELEAN! Mesajul pe care Iohannis nu se astepta sa il auda!

SCRISOARE DESCHISA A UNUI ARDELEAN! Mesajul pe care Iohannis nu se astepta sa il auda!

De: Cancan 06/11/2014 | 18:07
SCRISOARE DESCHISA A UNUI ARDELEAN! Mesajul pe care Iohannis nu se astepta sa il auda!

Un ardelean a trimis o scrisoare deschisa catre Klaus Iohannis, in care explica de ce voteaza cu Victor Ponta. "N-am fost niciodata un las", isi incepe tanarul scrisoarea.

„Nu am fost niciodata un las sa ascund care imi va fi optiunea duminica viitoare, numai pentru ca pot sa stau sub radar si apoi sa ma cocosesc ca ce tare am fost, nu-mi sta in caracter. Este datoria mea de jurnalist sa imi spun optiunea si datoria de cetatean sa votez. Oamenii au asteptari de la mine, conduc un ziar influent in Cluj, vor sa imi citeasca argumentele si sa se gandeasca la ele.Duminica viitoare il voi vota pe Victor Ponta. Doar de aceasta data. Si am o multime de motive care ma imping sa o fac. Sunt motivele mele si trebuie respectate, asa cum ii respect si ii admir enorm pe cei ce vor “depontaminarea”.

Este foarte bine ca Romania gandeste si alege. Mi-ar fi placut ca Romania sa gandeasca cu un an si jumatate inainte si sa ii preseze pe politicieni sa prezinte programe. Asa, noi avem de ales intre doua rele, intre doi politicieni oportunisti care vor sa se aburce pe o functie si care nu se ridica la statutul unui candidat solid la functia de Presedinte. Il votez pe Victor Ponta fiindca eu cred foarte mult in rulajul politic, in alternanta. Zece ani cu Basescu? Zece ani cu un presedinte de dreapta? Excelent, acum vreau un presedinte de stanga. Voi vota cu Victor Ponta pentru ca este despartit total de tot ce inseamna PCR, UASCR, in general, de comunism. Nu mai vreau ca tara mea sa fie condusa de melescani securisti, de basesti agresivi, de constantinesti blegi, de iliesti puhavi. Vreau un tanar, ca mine, pe care sa-l pot presa ca cetatean daca nu isi face datoria. Unul care sa nu ma ignore si care sa inteleaga ca am nevoie de un viitor, nu de un trecut. Il votez pe Victor Ponta pentru tineretea lui supusa infatuarii, superficialitatii, impulsivitatii, nestiintei. Pentru ca prefer de 1.000 de ori un tanar care poate sa invete sa fie mai bun decat un borfet machiavelic care nu se mai poate schimba si care se razboieste cu poporul din simplul principiu ca asa crede el ca e bine. Victor Ponta este un Mickey Mouse in adevaratul sens al cuvantului, adeseori apucat sau tantalau, asa cum e si Mickey. El poate fi ironizat, de el se poate rade, dar, la final, poate deveni personajul bun al povestii. Il detest pe Vicotr Ponta pentru faptul ca nu a scapat mai repede de coruptii din partidul lui, sunt foarte suparat pe el ca nu a inteles niciodata ce inseamna cu adevarat Transilvania, il cred un naiv pentru ca asculta de consultanti mercenari si in afara timpurilor precum Bogdan Teodorescu sau Dan Sultanescu, ori expiratul de Pieleanu. Oameni care acum il tin in hamuri pe Ponta, vanzandu-i gogosi despre precautie, cand el are tot mai nesigura calea spre succes. Partidul condus din studiourile Antenei 3 i-a dat-o peste nas lui Ponta in Ardeal, unde Remus Lapusan, Radu Moldovan sau Tiberiu Marc s-au molicit si buhait de atata succes si au luat-o in freza acuma de la pedelistii care le-au furat vrabia din mana, pastrand si cioara de pe gard”, arata scrisoarea tanarului, potrivit Ziaruldecluj.ro.

Klaus Iohannis

Acesta explica in continuare. „Il votez pe Victor Ponta la presedintie in speranta ca va degaja locul de sef al PSD si va deschide competitia pentru acest post. Personal, i-as prefera oricand acolo pe Liviu Dragnea sau Ioan Rus decat pe maimuta roscata de la Craiova sau pe Mazare ori Nechita. Il votez pe Victor Ponta pentru ca stiu ca Klaus Iohannis este doar o imagine, un soi de Emil Boc cu reputatie mai buna, care poate manageria patru cartiere din Sibiu, dar care nu va sti cum sa conduca o tara. Eu nu am nevoie de un Emil Boc la Cotroceni. Am nevoie de un presedinte cu piper, care sa poata sa imi apere tara sau sa se bata pentru ea, nu sa o depuna tribut la portile Occidentului. Il votez pe Victor Ponta pentru ca stiu sigur ca Klaus Iohannis nu va putea niciodata sa formeze o majoritate solida decat cu ajutorul lui Gabriel Oprea, intamplator, nasul primului copil al lui Ponta. Oricat de tradator ar fi Oprea in trecutul sau, nu cred ca „interesul lui national” il indreapta spre prostie.

Klaus Iohannis a fost profesor de fizica in Sibiu
Klaus Iohannis a fost profesor de fizica in Sibiu

Il votez pe Victor Ponta pentru ca stiu ca Klaus Iohannis nu poate forma un guvern pur liberal. Chiliman, Tariceanu nu mai sunt in PNL. Fenechiu si alti corupti sunt la parnaie si, daca ar fi sa faca un guvern, Klaus Iohannis ar trebui sa apeleze la resursa umana a pedelistilor ascunsi acum dupa sageata liberala. Nu pot sa accept sa-i mai vad la Victoria pe “liberalii” Pogea, Boagiu, Tise, Blaga ca inhata portofoliile de ministri. Nu vreau sa-i readuc pe pedelisti la guvernare prin pavaza sasului oportunist. Am vazut filmul ala de serie B cu Emil Boc si pedelistii si nu mai vreau sa vad reluarea. Fiindca stiu ca acest text o sa ajunga inclusiv sub ochii lui Victor Ponta, caci pesedistii nu vor rata ocazia, in disperarea lor de a contracara pe internet forta celor de dreapta, imi voi permite sa adresez si eu un sfat nesultanic, nepielean, neteodorescian celui care va primi votul meu: Victor, undeva in zona prohabului, ai o pereche de oua. Foloseste-le. Nu-ti fie frica de tara ta, nici de mine, nici de restul ardelenilor. Infrunta-ne si pune-ti cenusa in cap. Vino la Cluj si spune-ne de ce nu ai facut regionalizarea, spune-ne de ce esti de doi ani si jumatate premier si economia merge prost. Arata-ne ce vrei sa faci pentru Romania, fiindca acum suntem pusi sa alegem intre jumatatea ta de Romanie si jumatatea lui Klaus Iohannis. Implineste pentru prima oara in istoria Romaniei cu adevarat un slogan electoral si uneste Moldova si sudul cu Transilvania, macar cu niste vorbe bine alese, cu simtire. Jumatatea ta de Romanie nu e cu nimic mai buna. Este compusa din moldoveni si munteni saraciti, defavorizati, ignorati. Pe tine te voteaza oamenii ce nu conteaza la INS la capitolul consum, oamenii care nu au avut sansa sa produca pentru Romania. Nici jumatatea noastra nu e mai buna, fiindca suntem despartiti in suflet de restul tarii, iar asta este un lucru foarte otravitor pentru o natiune. Uneste-i pe romani, nu te limita doar la a-ti afisa sloganul. Ti-o spune un tanar ca tine, care n-a plecat, care te-a criticat mereu si care ar fi vrut un presedinte mai bun ca tine. Te-au ironizat in videoclipul de la PRO TV, cand, mult mai tras la fata si mai clapaug, ai spus ca tu reprezinti generatia celor ce vor sa faca lucrurile altfel, a celor ce vor sa desparta Romania de trecut. Eu n-am ras de tine si de aia te votez, fiinda sper ca ne vom gasi cat mai multi sa facem asta.
Victor, ridica poporul! Si pleaca-ti capul in fata lui. Asta te va face castigator, iara nu votul meu.

Urmărește Cancan.ro pe Google News
Parteneri
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele: „Nu am timp să mă fandosesc”
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele: „Nu...
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan...
Holografii și-au adus copiii pe scenă, la concertul de la Sala Palatului. Dan Bittman, super mândru de cei trei băieți ai lui: Alex, Patrick și Marc
Holografii și-au adus copiii pe scenă, la concertul de la Sala Palatului. Dan Bittman, super...
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de...
Răspunsul viral al unui român din diaspora pentru fanii lui Călin Georgescu: „Noi nu venim, doamnă”
Răspunsul viral al unui român din diaspora pentru fanii lui Călin Georgescu: „Noi nu venim,...
Viktor Orban vrea să modifice Constituţia astfel încât maghiarii cu dublă cetăţenie să poată fi expulzaţi
Viktor Orban vrea să modifice Constituţia astfel încât maghiarii cu dublă cetăţenie să poată fi...
Rusia refuză o încetare temporară a focului și amenință Europa să nu trimită trupe în Ucraina. „Ar însemna un conflict armat direct”
Rusia refuză o încetare temporară a focului și amenință Europa să nu trimită trupe în...
Un ARO 240 din 1977 se vinde la un preț FABULOS!
Un ARO 240 din 1977 se vinde la un preț FABULOS!
Donatella Versace nu va mai fi directorul artistic al casei Versace! Cine îi va lua locul, după 30 de ani de activitate în fruntea brand-ului
Donatella Versace nu va mai fi directorul artistic al casei Versace! Cine îi va lua...
Mama și iubita jandarmului împușcat mortal în timpul unui exercițiu de pregătire, îngenuncheate de durere după vestea tragică: „Aerul meu, te voi iubi mereu”
Mama și iubita jandarmului împușcat mortal în timpul unui exercițiu de pregătire, îngenuncheate de durere...
Dorința lui David Pușcaș legată de tatăl său și mama lui adoptivă, Luminița Anghel. “Eu îi vreau pe amândoi pentru deciziile pe care le-au luat ei în viață.”
Dorința lui David Pușcaș legată de tatăl său și mama lui adoptivă, Luminița Anghel. “Eu...
Semnul divin primit de la Minerva de buna ei prietenă, astrolog Sanda Ionescu! Pur și simplu nu i-a venit să creadă și a surprins totul pe filmare | EXCLUSIV
Semnul divin primit de la Minerva de buna ei prietenă, astrolog Sanda Ionescu! Pur și...
Cine l-ar fi împuşcat în cap pe jandarmul de 27 de ani. Mesaj emoţionant postat de mama tânărului
Cine l-ar fi împuşcat în cap pe jandarmul de 27 de ani. Mesaj emoţionant postat...
BANCUL ZILEI. Ștrulă îl întreabă pe Bulă: - Cum stai cu viața amoroasă?
BANCUL ZILEI. Ștrulă îl întreabă pe Bulă: - Cum stai cu viața amoroasă?
Noi produse Parkside la Lidl: Unelte care te ajută să reușești!
Noi produse Parkside la Lidl: Unelte care te ajută să reușești!
Adevărul despre OZN-uri! Suntem SAU NU vizitați de extratereștri?
Adevărul despre OZN-uri! Suntem SAU NU vizitați de extratereștri?
Momente cumplite pentru Lidia Buble! Artista a plecat de urgență în SUA și a transmis un mesaj dureros: „Să vă rugați pentru bebe Noah...
Momente cumplite pentru Lidia Buble! Artista a plecat de urgență în SUA și a transmis...
Satul din Spania pe care îl poți cumpăra la preț de apartament în București. Este scos la vânzare cu doar 89.000 de euro și e construit aproape de mare
Satul din Spania pe care îl poți cumpăra la preț de apartament în București. Este...
Top 4 mașini care nu ajung foarte des în service. Au o fiabilitate crescută și prețuri accesibile la achiziție
Top 4 mașini care nu ajung foarte des în service. Au o fiabilitate crescută și...
Cod Rutier 2025. Șoferii care nu mai trec de ITP. Documentul cerut acum obligatoriu de RAR
Cod Rutier 2025. Șoferii care nu mai trec de ITP. Documentul cerut acum obligatoriu de...
UPS! Ce a găsit Bianca Drăguşanu în dulapul lui Bădălău la o vizită inopinată
UPS! Ce a găsit Bianca Drăguşanu în dulapul lui Bădălău la o vizită inopinată
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Se verifică banii numerar. Statul a pus limită la cash. Românii, obligați să justifice tot la ANAF
Se verifică banii numerar. Statul a pus limită la cash. Românii, obligați să justifice tot...
Locul din România în care oamenii sunt vindecați cu ajutor divin. E ascuns în munți
Locul din România în care oamenii sunt vindecați cu ajutor divin. E ascuns în munți
Cristina Demetrescu dezvăluie zodia care își cumpără casă și găsește stabilitate financiară în 2025
Cristina Demetrescu dezvăluie zodia care își cumpără casă și găsește stabilitate financiară în 2025
Ce pensie poate avea românul care aşteaptă încă milionul de euro
Ce pensie poate avea românul care aşteaptă încă milionul de euro
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României" în grad de Cavaler. Imagini...
Dan Bittman, în lacrimi pe scenă! Momentul care a emoționat o sală întreagă
Dan Bittman, în lacrimi pe scenă! Momentul care a emoționat o sală întreagă
Cât costă, de fapt, alimentul adorat de milioane de români. Prețul pe care îl primesc fermierii este ireal
Cât costă, de fapt, alimentul adorat de milioane de români. Prețul pe care îl primesc...
Codul Rutier 2025. Actul pe care șoferii trebuie să-l aibă pentru a trece inspecția tehnică periodică
Codul Rutier 2025. Actul pe care șoferii trebuie să-l aibă pentru a trece inspecția tehnică...
Cum i s-a schimbat viața lui Toma Cuzin după rolul din Las Fierbinți. Lucrul simplu pe care actorul nu îl mai poate face: „Ăsta este reversul medaliei”
Cum i s-a schimbat viața lui Toma Cuzin după rolul din Las Fierbinți. Lucrul simplu...
×