Sărmăluţă, cel mai bun din Europa League!

Publicat: 04/11/2017 | 16:58

Constantin Budescu a adunat 57% din voturi şi a fost urmat la mare distanţă de Selim Ay (Konyaspor), 19% din voturi, Dominik Prokop (Austria Viena), 10%, Patrick Twumasi (Astana), 6%, Vitali Buialski (Dinamo Kiev), 5%, Memphis Depay (Olympique Lyon), 3%, Davie Selke (Hertha Berlin), 1%.

Mijlocaşul lui FCSB fusese ales cel mai bun jucător al primei etape din Liga Europa, pentru evoluţia sa din meciul cu echipa cehă Viktoria Plzen (3-0).

Constantin Budescu a fost pe locul 2 în clasamentul internauţilor după meciurile etapei a doua. Internaţionalul român are trei goluri în grupele actualei ediţii a Liga Europa.

Un alt jucător al lui FCSB, atacantul Harlem Gnohere, fusese ales cel mai bun jucător al etapei a III-a din Liga Europa  „Bizonul” a fost decisiv pentru roş-albaştri,  marcând cele două goluri ale echipei sale în victoria cu 2-1 de pe terenul formaţiei israeliene Hapoel Beer Sheva în etapa a III-a a grupei G din Europa League.

Intrat în teren în minutul 69 al partidei, Gnohere a reuşit să deschisă scorul la prima atingere a balonului după care, peste numai cinci minute avea să-şi treacă în cont dubla şi să decidă practic soarta celor trei puncte. Atacantul francez al FCSB venit de la Dinamo a adunat 64% din voturi şi a fost urmat la mare distanţă de Emiliano Rigoni (Zenit), 17%, Giannis Anestis (AEK Atena), 12%, Willian Jose (Real Sociedad), 3%, Petr Cech (Arsenal) şi Sergej Milinkovic-Savic (Lazio), câte 2%, Lucas Ocampos (Olympique Marseille), 1%.

Altfel, „Sărmăluţă” în mare formă, FCSB a obţinut calificarea în primăvara europeaă după o pauză de cinci ani. FCSB este lider în grupa G a Europa League cu 10 puncte şi şi-a asigurat matematic calificarea în primăvara Europa League cu două etape înainte de finalul fazei grupelor.