Sabrina Voinea va primi o medalie de bronz?! Nadia Comăneci a făcut anunțul

Publicat: 10/08/2024 | 22:50
Nadia Comăneci, mesaj surprinzător pentru Sabrina Voinea/ sursă foto: CANCAN.RO

Reacția Nadiei Comăneci vine la scurt timp după ce astăzi, 10 august 2024, Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) a anunțat decizia finală în cazul contestațiilor depuse de Ana Maria Bărbosu și Sabrina Voinea – după finala din cadrul probei de la sol, de la Jocurile Olimpice 2024. Fosta gimnastă a fost cea care a descoperit eroarea de arbitraj în cazul Sabrinei Voinea. Gimnasta a fost depunctată pentru că ar fi ieșit cu călcâiul în afara liniei.

Astăzi, 10 august 2024, au fost soluționate contestațiile  depuse de  Sabrina Voinea și Ana Maria Bărbosu la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS). Reamintim că Sabrina Voinea a fost depunctată – în finala de la sol din cadrul competiției de gimnastică de la Jocurile Olimpice 2024- cu 10 sutimi pentru că ar fi ieșit cu călcâiul în afara liniei, iar Ana Maria Bărbosu a fost deposedată de medalia de bronz, după ce americanca Jordan Chiles a contestat nota obținută.

În finala de la sol, Sabina Voinea s-a clasat pe locul 5, iar Ana Maria Bărbosu pe poziția 4. În urma contestațiilor depuse la TAS, Ana Maria Bărbosu a revenit pe podium și a obținut medalia de bronz, iar Sabrina Voinea a urcat de pe locul 5 pe locul 4. NU RATA: Jordan Chiles reacționează după ce TAS i-a luat medalia și i-a dat-o Anei Bărbosu: „Renunț o perioadă”

Nadia Comăneci: ”Eu îi dau Sabrinei medalia mea de bronz de la Montreal”

În urma deciziei finale TAS, Nadia Comăneci a oferit o primă reacție. Fosta campioană a României s-a bucurat pentru reușitele celor două românce și chiar s-a oferit să-i cedeze Sabrinei medalia sa de bronz pe care a câștigat-o la Olimpiada de la Montreal. Reamintim că Nadia Comăneci a fost alături de gimnastă încă din prima clipă în care s-a simțit neîndreptățită și a încercat să facă tot ce a putut pentru a o ajuta în demersurile către Tribunalul de Arbitraj Sportiv.

„Mă bucur foarte mult pentru România. Este o medalie mult așteptată după atâția ani. Eu nu mă aflu într-o poziție oficială să decidă cine, ce a luat și cum a făcut. Eu mă bucur pentru toate cele trei gimnaste. Aș fi fost fericită să văd trei fete acolo cu trei medalii, pentru că toate au muncit și mai ales în situația în care ne aflăm acum cu protejarea sănătății mintale, cred că este bine să încurajăm și să protejăm acești copii. Eu îi dau Sabrinei medalia mea de bronz de Montréal. Sunt foarte bucuroasă pentru România și pentru Ana. O felicit pe Sabrina pentru că a făcut un exercițiu fenomenal și mă bucur pentru participarea lor, pentru că au făcut istorie și în echipă.

În același timp o felicit și pe Jordan. Nu este vina ei a ceea ce s-a întâmplat. Eu iubesc toate fetele, eu încerc să protejez sportul și în același timp să le îmbrățișez pe toate din întreaga lume. Mă bucur pentru România că a făcut istorie și mă bucur pentru fete. Pentru mine toate sunt campioane.

Probabil se va face o reformă vizavi de ceea ce s-a întâmplat, ca fiecare să fie mult mai atent la următoarele competiții. Este important ca sportivii să nu intre într-o situație de acest gen, nu se arată cu degetul într-o parte sau alta, însă nu ar trebui să spun eu că nimeni nu este perfect. Toţi facem greșeli și ideea este ca să învățăm din greșeli și să încercăm să navigăm și să vedem ce este bine pentru sport în viitor„, a spus Nadia Comăneci pentru Antena 3 CNN.