Rezultat de excepție pe „Emirates” pentru Slavia lui Nicușor Stanciu!

Publicat: 09/04/2021 | 08:02

Rezultat de excepție pe „Emirates” pentru Slavia Praga. Formația la care evoluează Nicușor Stanciu a terminat nedecis, scor 1-1, duelul cu Arsenal Londra din cadrul manșei tur a sferturilor de finală din cadrul Europa League.

Istoria confruntării de pe „Emirates” s-a scris în ultimele minute. „Tunarii” au deschis scorul prin ivorianul Nicolas Pepe (min.86), dar campioana Cehiei a egalat în prelungiri prin Tomas Holes (min.90+4). De notat ar fi că mijlocaşul român Nicolae Stanciu a jucat 84 de minute la Slavia, care după acest rezultat șanse reale la calificarea în semifinalele competiției.

Cu un picior în „careul de ași” se află Manchester United, Villarreal şi AS Roma, formații care au tranșat în favoarea lor disputele din deplasare  cu Granada, Dinamo Zagreb și Ajax.

United a învins-o pe Granada cu 2-0, prin golurile înscrise de Marcus Rashford (min. 31) şi Bruno Fernandes (min.90 – penalty). La rândul lor, cei de la Villarreal au trecut la limită cu 1-0 de Dinamo Zagreb, prin golul reuşit de Gerard Moreno (min. 44- penalty). Nu în ultimul rând, AS Roma s-a impus cu 2-1 la Amsterdam, în faţa lui Ajax. Olandezii  au deschis scorul prin Davy Klaassen (min.39), după care, în minutul 53 au ratat un penalty prin Dusan Tadic, italienii reușind ultrior să întoarcă rezultatul prin reușitele lui Lorenzo Pellegrini (min.57), Roger Ibanez (min.87).

Partidele retur din cadrul sferturilor de finală din Europa League vor avea loc pe 15 aprilie.