Remiză spectaculoasă în derby-ul FCSB – CFR Cluj!

Publicat: 24/01/2022 | 08:01

FCSB a evitat în prelungiri eșecul în derby-ul cu CFR Cluj, încheiat cu scorul de 3-3 (1-2), pe „Național Arena” din Capitală în cadrul rundei cu numărul 22 din Liga 1.

Golurile roș-albaștrilor” au fost marcat de Octavian Popescu (min. 24), Valentin Gheorghe (min. 71) și Iulian Cristea (min. 90+3), campioana punctând prin Gabriel Debeljuh (min. 36, 40) și Alexandru Chipciu (min.77).

„E clar că eram mulțumit cu un egal la început, dar când conduci cu 2-1 și 3-2… Nu-mi aduc aminte când am fost egalat așa la CFR. Normal că sunt supărat când fundașul care intră nu sare.  Victoria era senzațională. Când ai 3-2 în minutul 93, n-ai voie să pierzi”, a declarat Dan Petrescu, antrenorul principal al campioanei.

În urma acestei remize, prima din acest campionat pentru CFR, ecartul ardelenilor față de „roș-albaștri” a rămas de 10 lungimi în fruntea Ligii 1, liderul având 58 de puncte în timp ce bucureștenii au 48 de puncte. Runda viitoare, CFR Cluj va primi pe teren propriu vizita FC Botoșani în timp ce FCSB se va deplasa în „Groapă” pentru dispiuta cu Dinamo.