Polemică națională creată de rezultatele lui David Popovici la Fukuoka. Gigi Becali i-a distrus pe Radu Banciu și CTP

Publicat: 28/07/2023 | 11:43
Gigi Becali, patronul FCSB-ului

David Popovici a ratat, în mod surprinzător, podiumul în ambele probe la care a participat în cadrul Campionatului Mondial de Natație de la Fukuoka. Eșecul său a produs imediat o serie de dezbateri și polemici în țara noastră. Printre cei care au comentat pe seama prestației lui David în Japonia s-a numărat și Gigi Becali. Latifundiarul din Pipera îl consideră pe Popovici un adevărat fenomen, care poate avea însă, și momente de slăbiciune.

David Popovici (18 ani) avea mari așteptări la Campionatul Mondial de Natație de la Fukuoka. Românul era marele favorit al probelor de 200 și 100 de metri liber la care își anunțase participarea. În mod neașteptat, David a avut, însă, evoluții slabe în cadrul ambelor probe, nereușind să prindă podiumul.

(NU RATA: Cum a justificat David Popovici locul 6 în proba de 100 de m liber, deși era marele favorit la medalia de aur: „Trebuie să-mi iau și niște timp liber”)

Gigi Becali, reacție promptă după rezultatele lui David Popovici la Fukuoka

Marți, 25 iulie, David Popovici a clacat surprinzător în finala probei de 200 de metri liber. În ciuda faptului că a condus cursa încă de la început și până la ultima întoarcere, David Popovici a terminat doar pe locul 4, cu timpul de 1:44.90. Campion mondial a devenit britanicul Matthew Richards, care a câștigat cursa cu timpul de 1:44.30. Pe locul doi a terminat britanicul Tom Dean, cu timpul de 1:44.32, în timp ce medalia de bronz a fost câștigată de sud-coreeanul Sunwoo Hwang, cu timpul de 1:44.42.

Al doilea eșec al lui David a fost cel din proba de 100 de metri liber, care s-a desfășurat joi, 27 iulie. Românul a terminat cursa pe locul 6, cu timpul de 47.83. Australianul Kyle Chalmers (47.15) a cucerit medalia de aur, americanul Jack Alexy a terminat pe 2, în 47.31, în timp ce francezul Maxime Grousset a urcat pe locul trei (47.42).

Rezultatele dezamăgitoare obținute de David Popovici la Fukuoka au declanșat dezbateri aprinse în presa românească. Gigi Becali a comentat și el prestația campionului nostru. Latifundiarul din Pipera a subliniat că David este un adevărat fenomen, însă are și el momente de slăbiciune. În plus, Becali nu a ratat ocazia de a-i ataca pe jurnaliștii Radu Banciu și Cristian Tudor Popescu, cei care sunt mereu foarte critici față de sportivii noștri de top.

„Păi, da ce, vrei să facem ca Banciu sau ca ăsta, Cristian Tudor Popescu? Păi aia nu e înfrângere, dacă ieși pe locul 2 (n.r. 4, respectiv 6), și nu i s-a doborât recordul mondial. Ce, este mășină? Și mașina, dacă e Mercedes și concurează cu Dacia, poate face o pană și o învinge Dacia.

Vin alții din urmă, gata cu Popovici! Eu nu știu asta, nu mă pricep la natație. El e fenomen, nu ai ce să îi spui, e fenomen. Ce a făcut el, e fenomen, sau ce a făcut Nadia Comăneci, Halep, Hagi, Ilie Năstase. La un moment clachezi, probabil, fiind om, te ocupi și tu de altceva, cine știe, de prietena lui, de nu știu ce, scazi în putere, o lună, două”, a declarat Gigi Becali, pentru ProSport.

(VEZI ȘI: Victor Ciutacu a dat de pământ cu David Popovici, după rezultatele de la Fukuoka! „Merge copilu’ din victorie-n victorie”)