Moldovenii siguri de locul 2 in play-out

Publicat: 28/05/2018 | 11:16

FC Botoșani și-a asigurat matematic locul doi în această ediție a play-out-ului Ligii I după ce s-a impus cu 1-0 pe terenul formației Sepsi OSK Sf. Gheorghe, într-un meci contând pentru etapa a XIII-a. Partida a fost decisă de golul marcat din penalty  de Jonathan Rodriguez.

FC Botoșani a făcut o primă repriză bună, și-a creat câteva ocazii de a marca dar a avut  și unele momente de slăbicinune în defensivă, gafe de care cei de la Sepsi nu au profitat.

Prima ocazie a meciului i-a aparținut lui Ungurușan dar fundașul dreapta al FC Botoșani nu a reușit să-l învingă pe portarul gazdelor. În minutul 21, Burcă a fost aproape de autogol dar tot el a reușit să respingă din fața porții.

Sepsi Sf. Gheorghe a început mai bine partea secundă, s-a instalat în jumătatea de teren a botoșănenilor și și-a creat două șanse de a marca. La prima acțiune ofensivă din repriza a doua, FC Botoșani a reușit deschiderea scorului. Sebastian Chitoșcă a fost agățat în careu de Petroviky iar arbitrul George Rădulescu a arătat punctul cu var. Jonathan Rodriguez a marcat din penalty iar din minutul 56 FC Botoșani conducea cu 1-0.

Sepsi a încercat să revină repede în joc și și-a creat câteva ocazii la poarta lui Cobrea dar scorul a rămas favorabil botoșănenilor. Istvan Fulop, cel mai periculos jucător al celor de la Sepsi nu a reușit să restabilească egalitatea. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-0 iar FC Botoșani și-a asigurat locul doi în play-out, cu o etapă înainte de finalul campionatului.