Moldovenii sar la gâtul lui Ionuț Coza pentru arbitrajul pro-Astra de la Giurgiu: „Am avut gol valabil și penalty. Ce vreți mai mult de atât?”

Publicat: 07/03/2020 | 12:41

Marius Croitoru, antrenorul principal al FC Botoșani, a criticaat în termini duri arbitrajul brigăzii conduse de Ionuț Coza la Giurgiu în duelul cedat de elevii săi cu 1-0 cu Astra.

Tehnicianul moldovenilor a contestat victoria lui Alibec & co și a spus că Ionuț Coza a anulat eronat u gol valabil echipei sale și i-a refuzzat acesteia un penalty clar ca lumina zilei.

„Din punctul meu de vedere, nu au pierdut băieţii meciul ăsta ci altcineva. Tamaş se împiedică în piciorul lui Keyta, el scapă singur şi dă gol valabil, am şi penalty…. ce vreţi mai mult de atât? Ce pot să fac mai mult în deplasare? Am gol valabil, am penalty… pe urmă strigă lumea că eu am arbitraje. Dacă şi Botoşaniul a avut arbitraj înseamnă că… noi şi Dinamo suntem cele mai dezavantajate echipe din Liga I. E incredibil, dar asta este, mergem mai departe. Este un meci de play-off, un meci cu implicare în cupele europene, trebuie arbitri care pot duce astfel de meciuri. Din punctul meu de vedere, nu consider au băieţii meciul, ci altcineva”, a tunat Marius Croitoru  la finalul partidei.

FC Botoșani a pierdut la Giurgiu cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat din penalty de Gabi Tamaș în minutul 65 după un fault în careu a lui Patache asupra lui Alibec. Fără atacantul Marko Dugandzic, FC Botoșani nu a mai avut forța ofensivă  din ultimele meciuri însă echipa pregătiă de Croitoru ar fi trbuit să aibă avantaj pe tabela din marcaj încă din minutul 11 după golul marcat de Keyta, care scăpat din marcajul lui Tamaș a reluat î plasa porții astralilor. Centralul Ionuț Coza a anulat golul însă pe motiv de fault în atac deși reluările au arătat clear că Tamaș a căzut fără să fie împiedicat de Keyta.

După golul lui Tamaș din penalty din minuul 65, moldovenii au avut în minutul 73, un penalty clar ca lumina zilei la un henț a lui Tamaș în careu, în să Coza a făcut semn ca jocul să continue. Arbitrajul scandalos de la Giurgiu care a privat FC Botoșani de un rezultat pozitiv vine dupăc e în prima etapă a play-off-ului cu FCSB, moldoveniilor le-a fost din nou anulat un gol valabil de către Ovidiu Hațegan, duelul terminându-se 2-2.