Handbal » România a învins-o pe Muntengru, însă a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Publicat: 22/03/2021 | 07:39

Pe parcursul weekend-ului ce tocmai a trecut s-a desfășurat în Muntenegru Turneul Preolimpic pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Formațiile participante, pe lângă țara gazdă, au fost Norvegia și România. Din nefericire, în urma acestui turneu, echipa ce va fi nevoită să rămână acasă este cea a “tricolorelor”.

Rezultatele înregistrate în Turneul Preolimpic

În primul meci de la acest turneu s-a înregistrat una dintre cele mai mari surprize din acest an, indiferent dacă vorbim de handbalul feminin sau de handbalul masculin. Muntenegru a învins-o cu 28-23 pe Norvegia, cea mai galonată selecționată din ultimii 20 ani! În urma acestui succes, formația ex-iugoslavă a luat o opțiune serioasă pentru calificarea la Tokyo.

În continuare, Norvegia și România s-au întâlnit în meciul direct. Această dispută a curs într-o singură direcție, elevele lui Adi Vasile neavând realmente nici o șansă împotriva scandinavelor. Acestea din urmă au câstigat ambele reprize, 13-11 și 16-13, scor final 29-24. În urma primele două rezultate, România a ajuns într-o poziție extrem de dificilă: fetele noastre erau obligate să obțină o victorie la minim 5 goluri împotriva Muntenegrului pentru a se califica la Olimpiadă!

În final, a sosit momentul decisiv al meciului dintre țara gazdă, Muntengru, și România. Primele 55 minute au fost extrem de echilibrate, cea mai mare diferență înregistrată în acest interval fiind de doar 2 goluri, șansele României fiind deja apuse. În ultimele minute ale încleștării fetele noastre au avut o “zvâcnire” de orgoliu, cu un minut înainte de finalul timpului de joc acestea conducând cu 3 goluri și având atacul. Din nefericire, lovitura la poartă a fost ratată, iar “Generația Neagu” a ratat calificarea în Japonia!