START în Campionatului European de Handbal Masculin! AZI, primele meciuri!

Publicat: 09/01/2020 | 11:32

Astăzi va începe cea de-a 14-a editie a Campionatului European de Handbal Masculin. Pentru prima dată în istorie, turneul final va fi găzduit de 3 țări: Austria, Norvegia și Suedia. 24 de selecționate își vor disputa câștigarea competiției între 9 ianuarie și 26 ianuarie 2020.

Cea mai “galonată” echipă din istoria Campionatului European de Handbal Masculin este Suedia. Selecționata nordică a câștigat de 4 ori medalia de aur. Franța s-a impus în turneul final de 3 ori, Danemarca și Germania de 2 ori, în vreme ce Spania și Rusia se pot mândri cu un singur trofeu. În ceea ce privește numărul total al medaliilor, ibericii au obținut nu mai puțin de 7 distincții, fiind lideri din acest punct de vedere.

IUBITA UNUI JUCĂTOR DE LA REAL MADRID RUPE INSTAGRAMUL ÎN DOUĂ LA 18 ANI!

Primele meciuri de la acest turneu final sunt progamate în această zi începând cu ora 19:15, atunci când se vor disputa primele partide din Grupa A, Belarus – Serbia și Germania – Olanda. Tot astăzi vor mai avea loc primele inclestari din Grupa C, Croația – Muntenegru și Spania – Letonia, de la ora 21:30.