Halep s-a oprit în sferturi la Stuttgart!

Publicat: 28/04/2018 | 08:33
Romania's Simona Halep (FRONT) walks on court during her women's singles match against Russia's Ekaterina Makarova (REAR) on day nine of the 2015 Australian Open tennis tournament in Melbourne on January 27, 2015. AFP PHOTO / GREG WOOD-- IMAGE RESTRICTED TO EDITORIAL USE - STRICTLY NO COMMERCIAL USE
Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, a fost învinsă de CoCo Vandeweghe (SUA), cu 6-4, 6-1, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 816.000 dolari.

Primul set din acest sfert de finală dintre cele două a fost echilibrat, însă cu impresia că Vandeweghe controlează jocul, prin agresivitatea superioară, lucru care a deranjat-o teribil pe româncă.

Simona Halep servit bine doar până la 4-5, când CoCo Vandeweghe a obţinut primul break al meciului. Cu 6-4, după 42 de minute, americanca şi-a trecut setul în dreptul numelui ei de pe tabelă, fără să fi avut de salvat vreo minge de break.

Evoluând în continuare fără precizie şi fără soluţii, Simona Halep şi-a mai pierdut o dată serviciul la 0-1, dar imediat a avut oportunitatea de a face rebreak, după ce a condus cu 40-0. Din nou cu un prim serviciu impecabil, americanca a anulat toate şansele Simonei Halep şi s-a desprins la 3-0. Jucătoarea română a mai avut o ocazie de a recupera break-ul pierdut, la 1-3, dar a ratat-o şi pe aceasta, iar CoCo Vandeweghe nu a mai putut fi oprită din drumul spre victorie. Americanca s-a impus cu 6-1, după o oră şi 14 minute de la start.

Anul trecut, Simona Halep a fost eliminată în semifinale, la Stuttgart, de germana Laura Siegemund, cu scorul de 6-4, 7-5.

În continuare, jucătoarea română va evolua la turneul de categorie Premier Mandatory de la Madrid, din 7-12 mai, competiţie la care este deţinătoarea trofeului.

În ciuda eliminării premature de la Stuttgart, Simona Halep nu este în pericol să-şi piardă primul loc în clasamentul WTA.