FCSB s-a făcut de râs în Cehia!

Publicat: 24/11/2017 | 07:00

Calificaţi în primăvara europeană, roş-albaştrii au tratat superficila meciul, iar acest lucru i-a costat scump. Cehii au dominat „da capo al fine” întâlnirea şi doar intervenţiile debutantului Andrei Vlad au făcut ca vicecampioana României să nu sufere o înfrângere la un scor mult mai mare.

În meciul din Cehia, FCSB a fost de nerecunoscut, defensiva lui Nicolae Dică fiind caraghioasă, cehii efectiv ridiculizându-i pe roş-albaştrila aproape fiecare atac. Doar intevenţiile lui Vlad şi ratările monumentale ale cehilor a făcut ca după 45 de minute rezultatul să fie de 0-0. Norocul i-a părăsit însă pe elevii lui Dică în debutul actului secund. Petrzela a profitat, în minutul 50, de o greşeală a lui Morais şi a deschis scorul. Rezultatul final a fost stabilit în minuutl 76,  Kopic surprinzându-l pe Vlad cu o deviere din câţiva metri.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe primul loc, cu 10 puncte, dar are nevoie de victorie cu Lugano, în ultima etapă, pentru a se califica din postura de lider. De cealaltă parte, în urma victoriei Plzen a acumulat 9 puncte şi şi-a asigurat calificarea în primăvara europeană avân în vedere că în celălalt meci al grupei, în Elveţia, Beer Sheva a pierdut cu Lugano, scor 1-0.