Echipa lui Ianis Hagi merge în semifinalele Europa League!

Publicat: 14/04/2022 | 23:59

Glasgow Rangers s-a calificat dramatic în semifinalele Europa League, după ce a învins formaţia Sporting Braga cu scorul de 3-1.

După ce în tur a cedat în Portugalia cu scorul de 1-0, echipa lui Ianis Hagi, internaționalul nostru fiind accidentat, a întors rezultatul în Scoția, tabela de marcaj arătând la finalul celor 90 de minute regulamentare scorul de 2-1, trecându-se astfel în prelungiri.

Scoțienii au condus cu 2-0 la pauză, avantaj luat prin dubla căpitanului James Tavernier (min.2, 44 – penalty), lusitanii încheind și repriza în zece după ce Vitor Tormena a fost eliminat în minutul 42.

Braga a reuşit să înscrie în minutul 83 prin fundaşul David Carmo (min.83), trimițând meciul în prelungiri. Aici Rangers a reușit să facă din nou diferența, punctând prin Kemar Roofe (min.101).

În semifinale, Rangers va înfrunta echipa RB Leipzig, care a eliminat-o pe Atalanta, după 1-1 în Germania şi 2-0 în Italia, „dubla” urmând a se disputa pe 28 aprilie și 5 mai. Finala acestei ediții din Europa League va avea loc pe 18 mai pe stadionul „Ramon Sanchez-Pizjuan” din Sevilla.