Doliu în lumea sportului! A murit Sonia Iovan, prima medaliată olimpică la gimnastică a României

Publicat: 07/09/2024 | 23:20
Sonia Iovan s-a stins din viață/ Sursa foto: Facebook

Doliu în lumea sportului! A murit prima medaliată olimpică la gimnastică a României. Sonia Iovan s-a stins din viață la vârsta de 87 de ani în Franța, acolo unde era stabilită de câțiva ani. Anunțul trist a fost făcut de Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR).

Sonia Iovan urma să împlinească 88 de ani la finalul acestei luni, în data de 29 septembrie. Din nefericire, nu a mai apucat să își sărbătorească aniversarea. Sportiva, care a câștigat rima medalie olimpică pe echipe din istoria gimnasticii românești, s-a stins din viață.

Sonia Iovan a dus gimnastica românească pe culmi înalte

Sonia Iovan, prima medaliată olimpică la gimnastică a României, a murit la 87 de ani. Sportiva era stabilită de câțiva ani în Franța și acolo și-a dat ultima suflare. Anunțul trist a fost făcut de Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR) în cadrul unei postări pe rețelele de socializare.

Reprezentanții COSR au precizat și câteva dintre performanțele gimnastei. Sonia Iovan a făcut primii pași în lumea sportului la Cluj și a continuat la Clubul Știința din București, sub îndrumarea profesorilor Nicolae Băiasu și Iosif Hindi.

Sonia Ivan a obținut rezultate olimpice pentru România/ Sursa foto: Facebook

Fosta sportivă a obținut rezultate istorice pentru România în cele trei ediții ale Jocurilor Olimpice la care a participat. În 1956, la Melbourne, a câștigat prima medalie olimpică pe echipe din istoria gimnasticii românești, alături de Elena Leuștean, Georgeta Hurmuzache, Emilia Vătășoiu, Elena Mărgărit și Ileana Săcălici. Sportivele au ocupat atunci locul trei.

„La ediția din 1958 a CM, la Moscova, a făcut parte din echipa care a cucerit bronzul, prima medalie mondială obtinută pe echipe din istoria gimnasticii românești. A participat și la trei ediții ale Campionatelor Europene, cunoscute inițial sub forma de Cupa Europei. În 1957, la București, a obținut argintul la bârnă și două medalii de bronz la individual compus și sărituri. În 1959, la Cracovia, a câștigat argintul la sol și bronzul la individual compus, iar în 1961, la Leipzig, s-a clasat pe locul 8 la individual compus”, se arată în mesajul transmis de reprezentanții COSR.

Sonia Iovan a avut și o carieră academică de succes. A absolvit Institutul de Cultură Fizică, devenind profesor universitar. Ulterior, a fost numită șefa catedrei de educație fizică și sport la Academia de Științe Economice.