David Popovici, medalia de bronz la 100 metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris!

Publicat: 31/07/2024 | 23:45

Miercuri, 31 iulie 2024, David Popovici participă la finala probei de 100 metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris. Iată la ce oră începe proba și care este programul complet al zilei de miercuri.

UPDATE 23:40 David Popovici a câștigat medalia de bronz la 100 de metri liber! Românul vine acasă cu două medalii de la Jocurile Olimpice de la Paris: s-a stabilit un nou record mondial. Sportivul legitimat la CS Dinamo a obținut un timp de 47,49!

Pan Zhanle s-a clasat pe prima poziție și a depășit recordul mondial, timpul obținut de sportivul din China fiind de 46,40. Pe poziția a doua s-a aflat Kyle Chalmers, cu 47,48, iar David Povovici a fost la doar o secundă de argint, cu un timp de 47.49. Sportivul român a obținut podiumul la doar o secundă de locul 4, Nandor Nemeth având un timp de 47,50.

În cursul zilei de miercuri, 31 iulie 2024, David Popovici participă la finala probei de 100 metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Vă reamintim că, recent, înotătorul în vârstă de 19 ani a cucerit o nouă medalie de aur, la proba de 200 metri liber. Proba finală la 100 metri liber poate fi urmărită în această seară atât pe micile ecrane, cât și online. Proba va începe la orele 23:39 și poate fi văzută la TVR, Eurosport și pe platforma Max. Finala are loc la Paris La Defense Arena.

Seara trecută, sportivul român a participat la semifinala probei de 100 metri liber, de la orele 21:30. Se calificase pe locul trei, în urma participării. În seara aceasta, sportivul va lua parte la proba finală.

„Da, sunt mulțumit de timpul pe care l-am obținut. În primul rând, sunt mulțumit că m-am calificat. Asta era tot ce conta. Mâine e o nouă zi, o nouă cursă, cu aceeași mentalitate pe care am avut-o și pentru 200 de metri liber, care mi-a priit”, a spus David Popovici pentru TVR Sport.

Vezi și Câți bani va primi David Popovici după ce a câștigat aurul la Jocurile Olimpice. Suma e COLOSALĂ!

Vezi și Ce propunere i-a făcut Ion Țiriac lui David Popovici. S-a aflat abia acum

Proba la care participă David Popovici începe la 23:39. Care este programul complet

Iată care este programul complet al zilei de miercuri, 31 iulie 2024, la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, pentru Team Romania.

• Ora 11:00 – JUDO – tur eliminator
  • Ora 11:34 – CANOTAJ – dublu rame (m) semifinale
  • Ora 11:54 – CANOTAJ – dublu rame (f) semifinale
  • Ora 12:34 – CANOTAJ – dublu vâsle categoria ușoară (f)
  • Ora 13:02 – CANOTAJ – 4 vâsle (m) finala B
  • Ora 13:14 – CANOTAJ – 4 vâsle (f) finala B
  • Ora 11:45 – TRIATLON – individual masculin
  • Ora 14:57 – TIR CU ARCUL – individual (f) turul 1