David Popovici, în semifinala de 100 de metri liber. Când are loc evenimentul

Publicat: 30/07/2024 | 13:00
David Popovici/ sursă foto: CANCAN.RO

Încă o victorie pentru David Popovici la Jocurile Olimpice de la Paris. Marți, 30 iulie 2024, românul s-a calificat fără probleme în semifinala probei de 100 de metri liber – timpul 47:92 sec – pe a treia poziție. Semifinala va avea loc în această seară, la ora 21:30.

Luni, 29 iulie 2024, David Popovici a obținut primul titlul olimpic din istoria înotului masculin românesc. Tânărul de 19 ani a câștigat medalia de aur în proba de 200 de metri liber – cu timpul de 1:44:72, după o cursă strânsă a terminat cu doar două sutimi în fața britanicului Matthew Richards care s-a clasat pe poziția a doua, cu timpul 1:44.74, urmat de americanul Luke Hobson care a obținut bronzul, cu timpul 1:44.79. NU RATA: CINE A PLÂNS DIN TRIBUNE PENTRU DAVID POPOVICI. A PUBLICAT IMAGINILE CU LACRIMILE DE BUCURIE

David Popovici s-a calificat în semifinala probei de 100 m liber

Astăzi, 30 iulie, David Popovici a revenit în bazinul de înot și a luptat pentru calificarea în semifinala probei de 100 m liber.  Românul a terminat pe a treia poziție, cu timpul 47:92 sec, cel mai bun din seria lui. Americanul Jack Alexy a obținut locul 1, cu timpul 47,57 sec, urmat de francezul Maxime Grousset, cu timpul 47,70 sec.

După performanța uriașă de la Jocurile Olimpice din urmă cu o seară – când a obținut medalia de aur în proba de 200 metri liber – tânărul de 19 ani mărturisea că adevărata provocare și cel mai mare obiectiv o va reprezenta cursa de astăzi de 100 de metri liber, cursă pe care a terminat-o fără probleme. Semifinala este programată în această seară, la ora 21:30.

„A fost o cursă foarte strânsă, numai că a win is a win! Mă bucur că am atins primul peretele. Imediat de cum am văzut luminița aia lipită de blockstart mi-am dat seama că am fost primul care a atins. L-am făcut foarte fericit pe copilul din mine și pe mine mic, care își dorea foarte tare să ajungă la jocurile olimpice. Îndrăznea să viseze și la o medalie, eventual de aur. Uite că l-am făcut foarte fericit. Am făcut și, în general, fac tot posibilul să nu mă uit la ceilalți, să nu mă focusez deloc pe ei. Ce e diferit de 100? E mai puțin timp să gândești totul acolo, se întâmplă de două ori mai rapid. E o cursă diferită, pur și simplu.

Nu (n.r. încă nu realizează câștigul). Când îmi făceam refacerea, a trebuit să mă ciupesc. Am plâns la primul interviu pe care l-am dat. Și băieții plâng câteodată, „e” și ei oameni. Glumesc! Îmi dădeau lacrimile, am făcut tot posibilul să mă abțin. Nu știu de ce, am vrut să fiu strong. A fost foarte frumos, și acum îmi vine să plâng. Cred că trebuie să treacă o noapte, să realizez. Cel mai important obiectiv pentru mine este ziua de mâine, suta”, ne-a mărturisit David Popovici după câștigarea medaliei.