David Popovici a scos al treilea timp din istorie la 100 de metri liber. Ce reacție a avut înotătorul român

Publicat: 20/06/2024 | 13:23
David Popovici / Sursa foto: Facebook

David Popovici, în vârstă de 19 ani, a obținut aurul în finala probei de 100 de metri liber la Campionatele Europene de natație. Performanța sa a fost remarcabilă, cronometrând 46.88 secunde, aproape de cel mai bun timp al carierei sale.

David Popovici, în vârstă de 19 ani, a triumfat în finala de la Belgrad la proba de 100 de metri liber, depășindu-l pe maghiarul Nandor Nemeth, care a condus în primele 50 de metri, dar a terminat cursa în 47,49 secunde. Pe locul trei în clasament s-a situat favoritul publicului, Andrej Barna, cu un timp de 47,66 secunde.

Medalie de aur pentru David Popovici la proba de 100 de m

Marți, 18 iunie,  David Popovici a avut o zi plină de performanțe la Campionatele Europene de Natație, concurând în două sesiuni de 100 de metri liber. Dimineața, a încheiat seriile cu un timp de 47,90 secunde, iar după-amiaza a accelerat și mai mult, înregistrând un timp impresionant de 47,82 secunde în semifinale. A fost singurul participant care a reușit să coboare sub pragul de 48 de secunde în ambele curse.

„Timpul nu este niciodată planificat, doar strategia. Dacă ai o strategie bună, dacă ai planificat-o cum trebuie, ai mai multe șanse de câștig, presupun. Când am aflat că am fost detronat, la început, m-am dat un pic în spate, dar după, m-am motivat și m-am ambiționat să încerc să ajung cât mai aproape posibil”, a spus David Popovici, conform Digi24.

La vârsta de doar 16 ani, în anul 2021, David Popovici a concurat în culoarul unu și a încheiat cursa pe locul șase, cronometrând 48,08 secunde.

Un an mai târziu, la a doua sa participare la Campionatele Europene, desfășurate la Roma în 2022, Popovici, acum în vârstă de 17 ani, a adăugat în palmaresul său un titlu mondial în proba respectivă și o finală olimpică unde s-a clasat pe locul șapte.

În semifinalele de la Roma, tânărul înotător a reușit să coboare sub pragul de 47 de secunde pentru prima dată, înregistrând un timp de 46,98 secunde. În finală, Popovici a reușit o performanță istorică, stabilind un nou record mondial, european și al competiției în proba de 100 de metri liber, cu un timp de 46,86 secunde. Acesta a depășit un record care rezistase timp de 13 ani.

”Nu mă așteptam la timpul ăsta. Nu mă gândeam la medalie. Mi-ar fi plăcut să câștig aurul, era undeva în spatele minții. Singurele obiective au fost să plec rapid, să îmi iasă elementele tehnice și să mă întorc și mai tare. Atât!

Cred că anul acesta e mai bine decât anul trecut. Am fost la câteva ediții de europene. Parcă devin din ce în ce mai familiar cu formatul, cu publicul, cu totul. Mă simt din ce în ce mai bine la Europene. Se vede frumos pe hârtie că mi-am apărat titlul. Dar nu a contat niciodată cu adevărat pentru mine. E un bonus, așa îmi place să mă gândesc. E un bonus”, a mai transmis sportivul legitimat la CS Dinamo.

This browser does not support the video element.