CSU Asesoft Ploiesti, PERFORMANTA extraordinara pentru BASCHETUL romanesc!

Publicat: 11/12/2014 | 09:15

Campioana României a învins extrem de greu la Ierusalim pe Hapoel cu scorul 112-110 după două reprize de prelungire şi astfel au obţinut biletele pentru la Last 32. CSU Asesoft Ploieşti a început partida extrem de motivată şi decisă să obţină calificarea încă dinaintea ultimei etape. Primul sfert al confruntării a fost unul echilibrat în prima sa parte, în care cele două echipe au dat senzaţia că-şi iau pulsul una alteia. Ultimele două minute ale sfertului au aparţinut ploieştenilor care prin Cooper, Runkauskas şi Brown a făcut diferenţa. Scorul sfertului a fost stabilit însă de Mensah-Bonsu care a marcat 2 puncte înainte de sirenă pentru 15-20. În actul secund miza meciului a început să-şi spună cuvântul iar jocul a devenit mult mai echilibrat. Acest joc a fost unul favorabil echipei lui Vladimir Arnautovic care s-a menţinut la conducere pe toată durata sfertului. Cu un Gerald Lee în zi mare, CSU Asesoft Ploieşti a intrat la cabine cu 7 puncte avans, scor 38-45, potrivit totalbaschet.ro.

A urmat o repriză secundă nebună în care gazdele au dus o luptă incredibilă pentru a reveni iar în final a fost nevoie de două reprize de prelungiri pentru a decide câştigătoarea. Primul atac al reprizei secunde a fost irosit de Jonte Flowers, care a pus prea tare on minge în panou. Mensah-Bonsu a punctat pentru gazde şi diferenţă a scăzut la 5 puncte. După două atacuri ratate de fiecare parte, Dragan Labovic a oferit o minge în coş. După un coş al lui Gerald Lee, jucătorul gazdelor, Darwin Kitchen a ratat singur cu inelul. Asesoft a profitat, Lee a marcat iar diferenţa a urcat la 11 puncte, scor 40-51. După jumătatea sfertului, gazdele au redus diferenţa 10 puncte prin Lior Eliyahu. Dee Brown a răspuns printr-un coş de la mare distanţă. Gazdele au marcat din nou două coşuri rapid şi diferenţa a scăzut la 6. A urmat un recital marca Dee Brown. Conducătorul de joc a marcat două coşuri de la 3 puncte consecutiv, diferenţa a ajuns la 12 puncte iar antrenorul lui Hapoel a fost nevoit să ceară time-out. Timpul de odihnă a fost unul prielnic gazdelor care au marcat 4 puncte înaintea ultimului minut. Michalis Pelekanos a înscris un coş de 3 puncte dar Bracey Wright l-a imitat la faza următoare. Înaintea sfertului decisiv scorul era 59-67 iar trupa lui Vladimir Arnautovic zărea primăvara europeană.

Gazdele au deschis ultima perioadă de joc cu două libere marcate de Bracey Wright. Dee Brown nu şi-a ieşit din mână nici după scurta pauză şi a mai marcat o triplă. Cu o apărare agresivă, gazdele au reuşit să revină pe tabelă la o diferenţă mai mică de 10 puncte, scor 65-72, cu 7 minute rămase de joc. Bracey Wright a readus-o pe Hapoel în joc cu un coş de 3 puncte, avansul echipei noastre a scăzut la 4 puncte iar Vladimir Arnautovic a fost nevoit să ceară time-out. Asesoft nu şi-a revenit din pumni iar fix la jumătatea sufetului patru, diferenţa era de o singură lungime. Dee Brown a adus o mare gură de oxigen campioanei României după un coş cu fault, pe care însă nu l-a transformat într-un three point play. După o ratare a gazdelor, Marius Runkauskas a punctat de la distanţă iar diferenţa era de 6 puncte în favoare Asesoftului cu 4 minute rămase de joc. Replica a venit instant după un time-out de la Bracey Wright. Hapoel a venit la un singur punct în spatele Asesoftului însă Jarvis Hayes găsit perfect sub panou a completat un three point play. Cu un joc destul de inteligent pe final, Asesoft intra în ultimul minut cu 3 puncte avantaj.

Donta Smith a făcut ca avantajul echipei noastre să fie minimă înaintea ultimelor 30 de secunde. Jarvis Hayes a fost faultat, a marcat o singură liberă iar acelaşi Donta Smith a egalat după două libere cu 10 secunde rămase. La ultima fază Hayes nu a putut aduce victoria Asesoftului şi meciul mergea în prelungiri unde Hapoel mai spera o victorie la peste 9 puncte. Primul angajament din a fost câştigat de gazde care însă nu au şi fructificat atacul. Jarvis Hayes a marcat primele puncte în perioadă suplimentară cu un coş de la mare distanţă. La scorul 84-89, Dee Brown a comis al 5-lea fault şi a fost eliminat iar Tony Gaffney a marcat ambele libere. Runkauskas a pierdut o minge iar acelaşi Gaffney a marcat 2 puncte pe contraatac. După un capac primit de Mohammed, Donta Smith a marcat o triplă iar Hapoel a trecut în avantaj 91-89. Jarvis Hayes a fost cel care a egalat situaţia. Înaintea ultimului minut gazdele aveau 2 puncte avans. Labovic a egalat din nou cu mai puţin de 50 de secunde de joc. Din nou meciul a trecut în zona irealului. Dragan Labovic a marcat un coş de 3 puncte însă Bracey Wright a marcat şi el tot de la mare distanţă iar Asesoft a avut pentru a doua oară la dispoziţie 10 secunde pentru a tranşa meciul. Din nou egal şi o nouă repriză suplimentară.

Gazdele au început cu 2 puncte marcate a doua repriză de prelungire. După un minut din perioada suplimentară, cele două echipe au ajuns la scorul 100-100. Bracey Wright a mai marcat o dată de la distanţă iar gazdele căpătau speranţe. Bar Timor a marcat şi el de la distanţă şi Hapoel avea 6 puncte avantaj. Dragan Labovic a mai oprit din elanul gazdelor după un coş din apropiere. Asesoft a trecut în faţă după tripla lui Flowers şi un noi coş al lui Labovic. Meciul s-a mutat la linia de libere apoi. Ploieştenii au stat bine la acest capitol iar cu 20 de secunde scorul era 110-111. Într-un final CSU Asesoft s-a impus cu scorul de 110-112 şi se califică în următoarea fază a EuroCup.