Costel Enache: „Iertați-mi lipsa de modestie, dar meritam să câștigăm!”

Publicat: 04/08/2018 | 09:00
Costel Enache, antrenorul principal al FC Botoșani a declarat că nu este mulțumit cu punctul obținut în Bănie. El consideră că după aspectul jocului și după ocaziile avute, FC Botoșani ar fi meritat toate cele trei puncte puse în joc.

„Iertaţi-mi lipsa de modestie, dar dacă ne uităm la ocazii, cred că am fi putut câştiga. Rămâne o dezamăgire şi o frustrare, puteam învinge. Mi-a plăcut atitudinea jucătorilor mei, sunt lucruri care îmi dau încredere pentru viitor. Am gestionat excelent momentele în care adversara a revenit. Mă bucur că suntem neînvinşi pentru că jucătorii încep să aibă o mentalitate pozitivă. Nu mai regăsesc la ei mentalitatea aia “hai azi să nu pierdem”. Vor mereu să câştige, iar acest lucru mă bucură. Drumul e lung, lucrurile se pot dezechilibra foarte rapid. Mai avem mult de muncă”, a declarat Costel Enache la finalul meciului.

FC Botoșani a început foarte bine meciul, Rodriguez a șutat pe poartă în minutul 9 după care Lorand Fulop a reușit să deschidă scorul. În minutul 11, Golofca a centrat în careu iar Fulop a împins mingea în poartă. Imediat după golul lui Fulop, Craiova a fost împinsă de la spate de arbitrul Andrei Chivulete care în minutul 20 a inventat un penalty pentru olteni. Mitriță a marcat de la punctul cu var iar din minutul 21 scorul era 1-1. Trei minute mai târziu, Golofca are șansa de a readuce pe FC Botoșani în avantaj dar goalkeeperul oltenilor își salvează echipa. În minutul 35 Mitriță profită de o greșeală a defensivei botoșănene și marchează pentru 2-1.

FC Botoșani forțează egalarea în repriza secundă iar în minutul 54 Miron reușește să marcheze din interiorul careului în urma unui corner executat de Roman 1. FC Botoșani Rămâne în ofensivă, Golofca șutează, Pigliacelli respinge după care Hervin Ongenda trimite mingea în bară. În minutul 80, Roman 2 scapă singur cu portarul oltenilor dar ratează cu mare ușurință. În ultimele minute, oltenii au încercat să marcheze golul victoriei dar partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.