Cine e Mihaela Cambei, tânăra care a luat argint la Jocurile Olimpice. E de o frumusţe răpitoare

Publicat: 08/08/2024 | 13:35

Mihaela Cambei se numără printre românii remarcabili care au făcut istorie anul acesta la Jocurile Olimpice de la Paris. La doar 21 de ani, ea a câștigat medalia de argint în categoria de 49 kg, fiind prima sa participare la o competiție olimpică.

Pe data de 7 august 2024, Mihaela Cambei a câștigat a opta medalie pentru echipa României la Jocurile Olimpice de la Paris, obținând argintul în categoria 49 kg. Ea a fost devansată de Zhihui Hou din China, iar locul trei a fost ocupat de Surodchana Khambao din Thailanda.

Puternică, tânără și frumoasă, Mihaela Cambei, desemnată anul trecut cea mai bună halterofilă din Europa, a obținut a opta medalie pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris.

La prima sa participare la o competiție olimpică, tânăra de 21 de ani a făcut istorie, devenind prima femeie din România medaliată la haltere la Jocurile Olimpice.

Cu aproximativ șase ani în urmă, Mihaela Cambei a câștigat bronzul la Jocurile Olimpice pentru tineret de la Buenos Aires. În semn de celebrare, și-a tatuat cercurile olimpice pe brațul drept.

„Primul meu tatuaj a fost cel cu cercurile olimpice. L-am făcut în 2018, după Olimpiada de tineret. Aș vrea să-l continui, după ce termin Parisul. Să îmi tatuez și medalia, după mă întorc cu ea acasă”, a povestit Mihaela Cambei, conform Sports Net.

După ce a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Paris, Mihaela Cambei a oferit primele declarații. Ea a mărturisit că a lucrat timp de doi ani pentru a-și asigura un loc pe podium la această competiție olimpică.

“De doi ani muncesc pentru acest vis. La aruncat tactica a fost orice ar fi să reuşesc. Mi s-a pus un cârcel foarte mare la mâna stângă, dar am zis că “ori la bal, ori la spital”. Mă aşteptam să câştige chinezoaica, pentru că a ridicat mult mai mult. Mă simt extraordinar de bine. Este un sentiment pe care nu cred că îl pot descrie decât sportivii. Este foarte grea medalia, dar această medalie pentru noi înseamnă extraordinar de mult, doi ani de muncă”, a mărturisit sportiva medaliată cu argint.

Sursă foto: Instagram