„Cetățenii” merg fără emoții în sferturile Champions League!

Publicat: 09/03/2022 | 23:55

Manchester City s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League, după ce a trecut la „general” cu scorul de 5-0 de Sporting Lisabona. După victora clară din Portugalia la diferență de cinci goluri, „cetățenii” nu au forțat pe „Etihad”, terminând nedecis, scor 0-0.

La adăpostul rezultatului din tur, Pep Guardiola a menajat câteva piese de bază. Chiar și așa, „cetățenii” şi-au creat câteva ocazii de gol prin Foden (min.24), Sterling (min.38) şi Gabriel Jesus (min.56), în timp ce campioana Portugaliei a ratat o ocazie rarisimă prin Paulinho (min.76).

Acesta a fost primul meci fără gol marcat pe teren propriu de City în Champions League din 2016. Pentru Manchester City, finalista ediţiei trecute, aceasta este cea de-a cincea calificare consecutivă în sferturile de finală ale Champions League.

În celălalt meci disputat în această seară, Real Madrid a învins PSG cu 3-1, „galacticii” calificându-se în sferturile competiției cu „generalul” 3-2. În urma rezultatelor înregistrate până în prezent în meciurile disputate în dublă manșă în optimi, în sferturi s-au calificat Bayern Munchen, Liverpool, Manchester City și Real Madrid.