Cantonament încheiat cu o înfrângere de FC Botoșani!

Publicat: 12/07/2018 | 10:56
FC Botoșani a încheiat cantonamentul din Austria cu o înfrângere în fața cehilor de la FK Pribram. În acest ultim meci amical, antrenorul Costel Enache a mizat pe mai mulți  jucători care au evoluat mai puțin în precedentele trei partidei.

Cehii au deschis scorul în minutul 20 prin Antwi după care au mai marcat o dată prin Matousek în minutul 78, stabilind scorul final al partidei, 2-0.

Costel Enache, antrenorul principal al FC Botoșani a început meciul cu Pribram în formula Brânză- Patache, Burcă, Chindriș, Dumitraș- Târșa, E. Papa- Piftor, Fulop, Corban- Brekalo, pe parcursul întâlnirii în teren intrând și Pap, Chitoșcă, Cazacu, Rodriguez, M. Roman II, Golofca, Hervin, Miron, Oaidă.

FC Botoșani a încheiat cantonamentul din Austria cu o victorie, și trei înfrângeri. moldovenii au câștigat amicalul cu Arsenal Tula și le-a pierdut pe cele cu Olymppiacos, scor 0-5, Dinamo Kiev, scor 0-1 și FK Pribram, scor 0-2.

Lotul FC Botoșani va reveni astăzi în România iar jucătorii vor avea liber până duminică. Primul meci oficial din noul sezon este programat pe 20 iulie când FC Botoșani va juca în deplasare împotriva formației CFR Cluj, campioana României din sezonul trecut.

În altă ordine de idei, atacantul croat Marko Brekalo l-a convins pe Costel Enache că merită să facă parte din lotul grupării moldave pentru sezonul viitor și a semnat un contract valabil pe o perioadă de doi ani.

În schimb, transferul goalkeeperului Martin Freisl este sub semnul întrebării, o decizie finală în privința austriacului urmând a se lua la începutul săptămânii viitoare.

De asemenea, mijlocașul Hervin Ongenda va sosi la Botoșani pentru a semna un angajament cu gruparea din nordul Moldovei în cursul zilei de sâmbătă.