Bayern distruge Salzburg și merge în sferturile Champions League »»

Publicat: 08/03/2022 | 23:57

Bayern Munchen s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale acestei ediții din Champions League. După 1-1 în Austria, bavarezii i-au spulberat la Munchen pe „tauri”, scor 7-1 (4-0).

Polonezul Robert Lewandowski a reuşit cel mai rapid hat-trick de la debutul unui meci din Champions League, punctând în minutele 12 – penalty, 21 – penalty și 23. A fost al cincilea hat-trick reuşit în Liga Campionilor de atacantul polonez, fiind pe locul 3 într-o astfel de ierarhie după Lionel Messi cu 8 hat-trick-uri și  Cristiano Ronaldo cu 7.

În meciul cu Salzburg, pentru bavarezi au mai marcat Serge Gnabry (min. 31), Thomas Muller (min. 54, 83) şi Leroy Sane (min. 86), în timp ce golul de onoare al austriecilor a fost semnat de un danez de 18 ani, Maurits Kjaergaard (min. 70).

De evidențiat ar fi că a fost pentru a şaptea oară când Bayern Munchen a marcat cel puțin șapte goluri într-un meci din Champions League, ceea ce reprezintă un record absolut al acestei întreceri.

În celălalt meci disputat în această seară, Liverpool a cedat pe teren propriu cu Inter,s cor 1-0. „Cormoranii” sunt însă cei care merg în sferturi având în vedere că în tur s-au impus cu 2-0 la Milano.

Miercuri în manșa retur a optimilor Champions League vor avea loc partidele Manchester City – Sporting (5-0) și Real Madrid – PSG (0-1).