Anglia in lacrimi

Publicat: 22/06/2007 | 00:00

MELEU. Eroul Olandei, Boy Waterman (medalion), a fost acoperit de laude Record. Olandezii si britanicii au reusit cele mai multe goluri, 27, intr-o partida disputata sub egida UEFA Cristi Petre Olanda si Serbia vor juca in finala Campionatului European de tineret, maine, la Groningen. Gazdele au trecut, in penultimul act, de Anglia, 14-13 dupa executarea loviturilor de departajare (7 ratate), 1-1 la finalul celor 90 de minute, in timp ce sarbii au depasit Belgia, in cealalta semifinala. Eroul olandezilor, intr-o noapte de neuitat pentru baietii lui Foppe De Haan, a fost Boy Waterman. Portarul lui Heerenveen a aparat trei lovituri de departajare si a transformat una. „A fost ca intr-un film cu scenariu perfect. Nu poti uita asa ceva, n-ai fi om daca ai face-o”, a spus Waterman. „Am jucat acasa, a fost senzational. Nu am cuvinte sa spun ce simt”, a adaugat pustiul, dupa victoria de pe „Abe Lenstra”. Waterman este jucatorul lui Heerenveen, dar a fost imprumutat pentru un sezon la AZ Alkmaar. „Am avut norocul sa lucrez cu Louis van Gaal, in ultimul an. Nu am aparat niciodata atatea penalty-uri, dar stiam ca pot sa o fac”, a mai spus Waterman. Leroy Lita a deschis scorul pentru englezi in prima repriza, iar Maceo Rigters a egalat pentru gazde, printr-o executie acrobatica, in ultimul minut al timpului regulamentar de joc. Elevii lui Stuart Pearce au rezistat miraculos in prelungiri, dar au pierdut la penalty-uri. „Sunt trist, dar, in acelasi timp, mandru de baietii mei”, a spus antrenorul britanicilor. Pearce a pierdut, ca jucator, doua semifinale de turneu final, in fata Germaniei, intr-o maniera similara. „Este greu, pe moment, nici nu-ti vine sa traiesti, dar viata merge inainte”, a mai spus cel supranumit „Psycho”. Adversara Olandei, in finala, va fi Serbia. „Plavii” i-au invins pe belgieni, in cealalta semifinala, prin golurile marcate de Kolarov si Mrdja.