Ana Maria Bărbosu, în lacrimi după Jocurile Olimpice de la Paris: ”Mergi înainte, draga mea!”

Publicat: 07/08/2024 | 18:01
Verdict final în cazul româncei Ana Maria Bărbosu/ sursă foto: social media

Pe platformele online circulă momentul în care gimnasta Ana Maria Bărbosu celebrează câștigarea medaliei de bronz și, apoi, află că i-a fost acceptată contestația americancei Jordan Chiles și este „detronată” de pe poziție. Mulți urmăritori și-au arătat indignarea față de această situație și sunt alături de tânăra sportivă care a participat la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Atât ea, cât și Sabrina Maneca-Voinea au fost dezavantajate de arbitraj.

Ana Maria Bărbosu și Sabrina Maneca-Voinea sunt două dintre gimnastele care au participat la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Cele două au susținut probele în cursul zilei de luni, 5 auust 2024. În urma participării la proba de gimnastică artistică la JO 2024, Ana Maria Bărbosu se calificase pe locul 4, iar Sabrina Maneca-Voinea pe locul 5. Pentru câteva zeci de secunde, sportiva Ana Bărbosu s-a bucurat pentru că a reușit să câștige medalia de bronz la probă. Însă, întreaga situație s-a schimbat la câteva momente distanță.

După ce se calificase pe locul 3 (câștigarea medaliei de bronz), Ana Bărbosu a avut parte de emoții pozitive și bucurie. Însă, în timp ce gimnasta se bucura de reușita ei, americanca Jordan Chiles a depus o contestație care i-a fost adjudecată rapid. Nota americancei i-a fost mărită de la 13,666 la 13,766 – aspect care a însemnat „detronarea” româncei de pe poziție. Între timp, și Sabrina Maneca-Voinea a depus o contestație, însă nu i-a fost acceptată de juriul de arbitraj. A avut nota 13,700.

Ana Maria Bărbosu izbucnește în lacrimi la JO 2024, după ce află că nu va intra în posesia medaliei

Pe platformele de social media circulă momentul în care gimnasta Ana Maria Bărbosu se bucură de câștigarea medaliei. La scurt timp, izbucnește în plâns când află că locul i-a fost ocupat de gimnasta Jordan Chiles. Mulți români, dar și străini s-au arătat șocați de întreaga situație. Pe rețelele de socializare, comentariile au curs – au încurajat-o pe gimnastă, în aceste momente dificile. Momentul când află că pierde medalia poate fi văzut mai sus, în videoclip.

„Mergi înainte, draga mea! Îmi frânge inima. Sper să ia aurul într-o zi!”, „Inimile românilor sunt frânte. Te iubim, Ana!”, „Trebuiau să ofere două medalii de bronz”, „Este scandalos”, sunt câteva dintre comentariile din spațiul online.

Vezi și Ele sunt arbitrele care au distrus-o pe Ana Bărbosu! Au folosit o poză veche, ca să-i ia medalia Sabrinei Voinea la Jocurile Olimpice

Sursă foto & video: Instagram, Youtube

This browser does not support the video element.