Chiar în ziua în care Klaus Iohannis a demisionat din funcția de președinte al României, Adrian Năstase, fostul premier și lider PSD, a făcut anunțul șoc. Fostul șef de stat a părăsit Palatul Cotroceni pe 12 februarie – printr-o demisie – după ce Parlamentul a anunțat începerea procedurii de suspendare. Iată despre ce este vorba!
Klaus Iohannis a părăsit fotoliul de la Cotroceni în urmă cu o zi, pe data de 12 februarie 2025. Fostul șef de stat și-a dat demisia imediat după ce membrii partidelor din Parlamentul României au votat pentru aprobarea demarării procedurii de suspendare. Iohannis a susținut că a luat această decizie pentru a evita o criză internă în România – citește AICI declarațiile fostului șef de stat.
La 24 de ore de la demisia lui Klaus Iohannis, fostul premier al României susține că Iohannis poate candida din nou la alegerile prezidențiale din acest an. Motivul? Mandatul fostului șef de stat a început în anul 2019 și nu a fost finalizat, demisia întrerupând al doilea său mandat. Ca atare, Klaus Iohannis figurează cu un singur mandat, ceea ce îi permite să candideze pentru un al doilea mandat la alegerile din luna mai.
Te-ar putea interesa: Unde va locui Klaus Iohannis de azi înainte. Are drept legal să stea la Vila Lac 3, dar a refuzat
Conform articolului 83, alin. 2, din Constituția României, mandatul de președinte este considerat exercitat până în momentul jurământului noului președinte ales.Cum acest lucru nu s-a întâmplat, Klaus Iohannis demisionând luni, 10 februarie 2025, nu poate fi vorba însă de un al treilea mandat.
”Înclin să cred că Iohannis a exercitat un singur mandat. Al doilea mandat nu a fost dus pană la capăt, așa încât el nu se pune.
Articolul 83, alin.2 din Constituție arată că „Președintele României își exercită mandatul până la depunerea jurământului de președintele nou ales”. Este adevărat, alin 1 al aceluiași articol precizează că „mandatul Președintelui României este de 5 ani…” dar aliniatul 2 face o mențiune clară pentru o situație în care mandatul se prelungește. Nu poate fi vorba însă de un al treilea mandat, exercitat de la împlinirea celor 5 ani pană la depunerea jurământului de către Președintele nou ales.
Și nu poate fi vorba de luarea în considerare a mandatului președintelui interimar, determinat de demisia lui Iohannis și care a determinat aplicarea art. 97 alin 1: „Vacanta funcției de Președinte al României intervine în caz de demisie, de demitere din funcție, de imposibilitate definitivă a exercitării atribuțiilor sau de deces”. În acest caz, președintele interimar este desemnat prin funcție (președinte al Senatului sau al Camerei Deputaților, el nefiind ales, conform art. 81, „prin vot universal, egal, direct, secret și liber exprimat”.
Deci, Iohannis a exercitat un mandat complet și unul incomplet. În consecință, formularea „După exercitarea a două mandate, Iohannis pleacă de la Cotroceni” este exagerată!”, se arată pe site-ul fostului premier.