Emil Străinu face dezvăluiri senzaționale în cadrul emisiunii „Conspirații”. Generalul a vorbit despre OZN-ul care ar fi fost doborât în Delta Dunării la ordinul lui Nicolae Ceaușescu, în urmă cu mai bine de patru decenii. Ce s-ar fi întâmplat atunci, de fapt? Află în rândurile de mai jos!
Emil Străinu a vorbit despre un incident spectaculos din 1980, despre care susține că a fost legat de o confuzie majoră ce a dus la un ”OZN” prăbușit în Delta Dunării. Generalul a citit informații complexe despre acest eveniment. Se pare că, în acea perioadă, locuitorii din orașul Năvodari, din comunele Lumina și Corbu, dar și din alte împrejurimi au raportat observarea unei sfere roșii de foc care traversa cerul cu o viteză extremă și un sunet asemănător tunetului.
Aceștia aveau păreri împărțite: unii credeau că ar fi fost un meteorit, alții că ar fi fost un satelit sau chiar un avion prăbușit. Cert este că, după ce obiectul a căzut în Delta Dunării, a lăsat în urma lui un crater de 12 metri în diametru și 7 metri adâncime.
Conform rapoartelor analizate de Emil Străinu, această întâmplare a fost cauzată de o rachetă lansată din greșeală în timpul unui control de rutină al poligonului de tragere de la Capul Midia, unde se desfășurau exerciții cu rachete de fabricație sovietică. Racheta ar fi fost lansată din cauza nerespectării unor proceduri de siguranță, iar impactul a generat craterul respectiv.
În urma acestui incident, Nicolae Ceaușescu a avut o reacție extrem de severă, deoarece riscul ca racheta să lovească un complex important era semnificativ, iar pentru a preveni astfel de incidente, măsurile de siguranță au fost drastic înăsprite. De asemenea, în urma acestui eveniment, tragerile cu rachete au fost oprite timp de doi ani. Astfel, ceea ce mulți au considerat un incident misterios cu un OZN a fost, de fapt, rezultatul unui accident tehnic în cadrul unui exercițiu militar.
„Să vedeți cum românii au doborât pe bune un obiect zburător neidentificat. Aici este un caz la care a fost implicat și șeful meu, care mi-a fost comandant. Anul 1980. Locuitorii din orașul Năvodari și din mai multe localități din estul Dobrobgei, printre care Lumina, Corbu și alte sate din delta Dunării, raportează că au văzut o sferă mare roșie de foc care traversează cerul cu o viteză amețitoare și un sunet semănând cu bubuiturile tunetului. Unii cred că este un meteorit, alții cred că este un OZN. Unii spun că e un satelit în cădere sau poate chiar un avion care se prăbușește.
Cert este că OZN-ul se va prăbuși pe o porțiune de sol din delta Dunării, lăsând în urma sa un crater de 12 metri în diametru și 7 metri adâncime. Un elicopter al aviației militare a adus un grup de ofițeri la locul impactului și după aproximativ o oră au plecat cu toții fără a da nicio explicație. La fața locului au rămas zeci de curioși care și-au dat cu părerea despre originea obiectului prăbușit și care nu lăsase în urmă niciun fel de materiale evidente. Traiectoria obiectului fusese de la sud spre nord. Interesant, se ducea la ruși.
Timpul trecea și nimeni nu dădea nicio explicație cu privire la incident. Ce s-a întâmplat? S-a aflat mult mai târziu. Eu vă spun din rapoartele care erau. În timpul controlului funcțional în poligonul de tragere de la Capul Midia, la un complex de rachete tip vinat de fabricație sovietică, nu s-au respectat întocmai instrucțiunile tehnice privind asigurarea rachetei prin treptele de siguranță și o rachetă a fost lansată din greșeală. Așa se explică originea craterului făcut de kilogramele de explozibil, ale treptei a treia, ce constituia componenta de lupta a rachetei. Nicolae Ceaușescu a făcut o criză de nervi la gândul că racheta putea lovi complexul pentru mii de ani. Au urmat măsuri și pedepse fără precedent, iar tragerile în poligon au fost oprite doi ani de zile, tragerile cu rachete.”