Muammar Gaddafi anticipeaza „un razboi lung” dar victorios pentru Libia

Știri

„Noi suntem invingatorii, voi sunteti invinsii. Noi nu ne vom retrage de pe campul de batalie pentru ca ne aparam teritoriul si demnitatea”, a declarat el.

„Libienii sunt acum inarmati. Tuturor libienilor (le-au fost) distribuite mitraliere, bombe si pistoale”, a spus subliniind ca toti libienii sunt „pregatiti sa moara ca martiri”.

Colonelul Gaddafi, aflat la putere de aproximativ 42 de ani, a anticipat un „razboi lung”.

„Vom lupta impotriva voastra. Nu va vom lasa pamantul nostru”, a spus el.

„Vom lupta pe un front larg, (pe) un teren imens. Nu veti putea sa ne infrangeti si nu ne vom preda”, a avertizat el, promitand „o rabdare fara limite si un razboi lung”.

El i-a calificat pe membrii coalitiei, care au efectuat, de sambata, bombardamente intensive, drept „teroristi, barbari si monstri”, afirmand ca tara sa nu va lasa „niciodata tarile cruciate sa profite de petrolul sau”.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video